Poranny wzwód (erekcja) – skąd się bierze i dlaczego występuje?

Back to Blog
Poranny wzwód (erekcja) – skąd się bierze i dlaczego występuje?

Poranny wzwód (erekcja) – skąd się bierze i dlaczego występuje?

Budzisz się rano, przeciągasz, podnosisz kołdrę i Twoim oczom ukazuje się on, poranny wzwód. Jest on nieodłącznym elementem każdego poranka faceta. W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym jest erekcja, dlaczego występuje i czemu powinieneś się martwić, gdy jej nie ma. Gotowy? No to zaczynamy!

Czym jest poranny wzwód u mężczyzny?

Poranna erekcja jest normalnym zjawiskiem, którego doświadcza każdy mężczyzna bez względu na wiek. Tak naprawdę lekarze nie są na ten moment w stanie wyjaśnić tego zjawiska, skąd ona się bierze. Część z nich uważa, że jest to NTP (z ang. nocturnal penile tumescence), czyli nocne erekcje członka. U zdrowego i sprawnego seksualnie mężczyzny występuje około 3 erekcji w ciągu całej nocy, trwających po 2-3 godziny. Dlatego istnieją domysły, że ostatnia erekcja nocna przypada na godziny poranne, gdy się budzimy. Dlatego doświadczamy tzw. stojącego namiotu, który nie ułatwia nam zadania, jeśli chcemy zrobić siku. Najlepszym sposobem na walkę z drągiem jest załatwianie potrzeby “na myśliciela”, czyli na siedząco z pochyloną posturą podpierając podbródek pięścią (ten sposób działa).

Ciekawostką jest, że erekcja nie ma bezpośredniego związku ze snami erotycznymi i bodźcami, które wywołują podniecenie. Stwierdzono, że wzwody zdarzają się już w życiu płodowym jeszcze przed narodzinami. Dlatego wzwód u dziecka jest czymś normalnym i nie trzeba się niepokoić tym faktem, że dziecko jest nadpobudzone seksualnie.

Jak dochodzi do porannej erekcji?

Aby erekcja mogła się zadziać, to w organizmie musi zajść szereg procesów. W początkowej fazie zostaje wysłany sygnał z ośrodka erekcji, który znajduje się w rdzeniu kręgowym do naszego narządu płciowego. Następnie przywspółczulowy układ nerwowy staje się mocniej unerwiony, zaczyna wydzielać się tlenek azotu, tętnice rozszerzają się i umożliwiają napływ krwi do ciał jamistych. Dzięki temu w penisie zwiększa się ciśnienie i powstaje wzwód. Powiększone tętnice uniemożliwiają odpływ krwi, przez co erekcja jest w stanie się utrzymać.

Istnieją też inne prawdopodobne przyczyny porannego wzwodu. Jedną z nich jest uwalnianie tlenku azotu w nocy, który doprowadza do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dzięki temu zwiększa się przepływ krwi do penisa. Inną przyczyną może być pełny pęcherz moczowy, który uciska rdzeń kręgowy. Jednak jest to małoprawdopodobna teoria z racji, że w trakcie dnia, jeśli chce nam się bardzo siku, to nie towarzyszy temu erekcja.

Dobra rada

Jeśli dopadł Cię poranny wzwód, a musisz zrobić pilnie siku, to najlepiej zrobić to w pozycji “na myśliciela”. Usiądź na muszli WC i pochyl się wprzód, pozycję dopełnia oparcie łokcia na kolanie i podparcie podbródka pięścią. W tej pozycji jest o wiele prościej załatwić swoją potrzebę niż kombinować na stojąco!

Czy brak porannego wzwodu jest złym sygnałem?

Wraz z wiekiem i starzeniem się ciała poranna erekcja jest coraz słabsza i krótsza, ale jeśli występuje jej brak przez przynajmniej kilka dni to sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Jednymi z głównych przyczyn zanikania lub braku erekcji są:

 • ciągły stres
 • przepracowanie
 • przemęczenie
 • brak odpowiedniej diety
 • brak aktywności fizycznej
 • zaburzenia snu
 • używki
 • poważne choroby

Utożsamiasz się z kilkoma elementami listy powyżej? To może jest odpowiedni czas, by zmodyfikować trochę swój tryb życia dodając do niego zdrową żywność, aktywność fizyczną (długie spacery też się liczą), czy więcej snu. Na pewno Twój organizm się odwdzięczy.

Powyższe rzeczy są tylko sugestiami i zrobisz tak jak Ty uważasz, ale jedno powinieneś zrobić na pewno, udać się do lekarza. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie, to po przeczytaniu tego artykułu chwyć za telefon i umów wizytę do lekarza ogólnego, urologa lub seksuologa. Oni pomogą Ci obrać prawidłową drogę leczenia. Dlaczego Cię zachęcam? Ponieważ lista chorób powodujących zaburzenia erekcji to między innymi:

 • niewydolność nerek lub wątroby
 • choroby tarczycy
 • cukrzyca
 • miażdżyca
 • nadciśnienie tętnicze
 • niski poziom testosteronu
 • depresja i zaburzenia lękowe

Przekonaliśmy? To nie czekaj i łap za telefon.

Podsumowanie

Męski wzwód jest normalnym zjawiskiem z rana, więc nie powinien Cię dziwić, ale jego brak już tak. Dlatego mężczyzno dbaj o swoje zdrowie, gdy coś się dzieje, to reaguj. My gorąco Cię do tego zachęcamy!

Share this post

Back to Blog