Pierdzenie pochwy podczas lub po stosunku – dlaczego tak się dzieje?

Back to Blog
Pierdzenie pochwy podczas lub po stosunku - dlaczego tak się dzieje?

Pierdzenie pochwy podczas lub po stosunku – dlaczego tak się dzieje?

Jeśli tu trafiłaś, to prawdopodobnie doświadczyłaś tego zjawiska fizjologicznego, jakim jest pierdzenie pochwy podczas stosunku lub po nim. W tym artykule przybliżymy Ci temat gazów pochwowych, skąd się biorą i czy powinnaś się ich w jakiś sposób obawiać lub wstydzić. Gotowa na dawkę informacji? No to lecimy!

Najgorszy jest pierwszy raz, kiedy się to zdarzy. Ponieważ tak naprawdę nie wiesz, co się stało i zaczynasz się krępować. Zdajesz sobie sprawę, że to nie były gazy puszczone pupą… Też nie jesteś w stanie wytłumaczyć swojemu partnerowi tego zjawiska i w tej chwili seks zostaje przerwany przez zawstydzenie. No, chyba że jesteście już po nim i dopiero wtedy Twoja pochwa zaczęła wydawać dziwne dźwięki. Jeśli to zjawisko powtórzy się kilkukrotnie, to możesz czuć pewien dyskomfort związany z tym, że zdarzy się to kolejny raz. Niestety może to powodować lekką blokadę przed pełną satysfakcją z seksu.

Dlaczego pochwa wydaje dziwne dźwięki w trakcie lub po stosunku?

Podczas uprawiania seksu lub zabawy palcami ze swoim partnerem do pochwy dostaje się powietrze, im szybsze ruchy on wykonuje, tym więcej powietrza dostaje się do wewnątrz. Zwłaszcza jeśli pochwa została rozciągnięta w trakcie stosunku. Część pozycji seksualnych powoduje większe dostawanie się powietrza do pochwy, zwłaszcza jeśli kobieta ma uniesioną miednicę. Jedną z nich jest pozycja “na pieska”. Podczas zmiany pozycji też może wystąpić sytuacja, że pochwa będzie zasysała do środka powietrze, które potem uwolni się w trakcie seksu.

U niektórych kobiet gazy pochwowe występują dopiero po porodzie. Dlaczego tak się dzieje? A no dzieje się tak, ponieważ po urodzeniu dziecka ścianki pochwy mogą być luźniejsze, co sprzyja dostawaniu się powietrza do wewnątrz pochwy. Aby po porodzie temu zapobiec lub zminimalizować, warto ćwiczyć mięśnie Kegla. Ćwiczenia polegają one na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni otaczających odbyt i pochwę.

Ale mi pierdzenie pochwą zdarza się poza stosunkiem, dlaczego?

Pierdzenie pochwą najczęściej występuje podczas seksu, ale nie nie jest to regułą, że tylko wtedy możesz się tego spodziewać. Gazy pochwowe mogą zdarzyć się też w trakcie badania ginekologicznego lub ćwiczeń takich jak joga. Dlatego nie powinnaś przejmować się tym, że coś takiego występuje. Nawet dziewczynom, które są dziewicami może zdarzyć się niespodzianka w postaci ulatującego powietrza, jak z balonika.

No dobra, w przypadku seksu jest to uargumentowane, dlaczego występuje. Ale pewnie zadajesz sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje poza stosunkiem seksualnym? Dzieje się tak przez skurcze mięśni przepony miednicy, które powodują zasysanie powietrza do środka pochwy. A jak to powietrze już się dostało, no to musi gdzieś ulecieć! Zazwyczaj ulatuje przy zmianie pozycji ciała, na przykład podczas wykonywania jakichś ćwiczeń.

Krępuje mnie to, czy da się coś z tym zrobić?

Wspomniane wyżej ćwiczenia mięśni Kegla powinny w jakimś stopniu ograniczyć lub zniwelować dziwne dźwięki z pochwy. Ale najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu zaakceptowanie tego, ponieważ jest to normalna reakcja fizjologiczna ciała kobiety i nie ma czego się wstydzić. To tak naprawdę jest tylko bezwonne powietrze, które czasami sobie ucieknie ze śmiesznym dźwiękiem, kojarzącym się z upuszczaniem innych gazów. Warto też porozmawiać ze swoim partnerem o tym zjawisku, by był świadomy tego, co się dzieje. Akurat oni notorycznie puszczają bąki, wiec dla nich to nie będzie nic dziwnego, raczej to akceptują.

Problem może pojawić się w momencie, gdy gazy pochwowe nie są bezwonne. Jeśli wraz z nimi pojawia się nieprzyjemny zapach, to może świadczyć to o infekcji lub grzybicy pochwy. Warto wtedy wstrzymać się z jakąkolwiek aktywnością seksualną i uda się do lekarza ginekologa, w celu obrania drogi leczenia.

Nie wstydź się!

Jeśli ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości, to przestań się wstydzić tego zjawiska, bo jest ono czymś normalnym u kobiet. Seks jest aktywnością, której towarzyszą różne wydzieliny, dźwięki i sytuację. Jeśli do aktualnych rzeczy dołączy dźwięk upuszczanego powietrza z pochwy to nic się nie stanie. Jeśli zdarzy Ci się kolejny raz taka sytuacja, to obróć to w żart, pośmiej się z partnerem i wracajcie do czerpania przyjemności z seksu.

Pamiętasz pierwszy raz, kiedy Ci się to zdarzyło? Podziel się swoją historią w komentarzu! 🙂

Share this post

Back to Blog