Dlaczego moje libido spadło przy antykoncepcji? – rozwiewamy wątpliwości

Back to Blog
Dlaczego moje libido spadło przy antykoncepcji? - rozwiewamy wątpliwości

Dlaczego moje libido spadło przy antykoncepcji? – rozwiewamy wątpliwości

Wiemy o tym doskonale, że antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Niestety ma też swoje skutki uboczne. Oprócz wzrostu wagi – co dla kobiet jest bardzo uporczywe – odpowiada też paradoksalnie za spadek kobiecego libido, czyli zmniejszenie ochoty na seks.

Zapewne nie jeden raz zadajesz sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje? Przecież nie muszę martwić  się o niechcianą, przypadkową ciążę, więc powinnam wręcz napastować mojego partnera, a tak się nie dzieje. To ja nie mam ochoty na zbliżenie! Dlaczego i czy można temu jakoś zapobiec? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Dlaczego mam zmniejszone libido po tabletkach?

Hormony w tabletkach to dziwne substancje… Ich podstawowym zadaniem medycznym jest regulacja gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety. Ale one również odpowiadają za jej deregulację. Przeprowadzone badania na wybranej grupie kobiet, które stosowały tabletki antykoncepcyjne, jednoznacznie wykazały, że podawane doustnie hormony wpływają na zmniejszenie libido u nawet 30 procent kobiet. Wynika z tego, że słabe libido u kobiet może mieć związek ze stosowaniem antykoncepcji doustnej. Dlaczego? Ponieważ każda kobieta jest inna. Jedna ma przewagę estrogenów w organizmie, druga gestagenów – a regulacja tych hormonów niestety wpływa na libido. Jeśli więc przepisana tabletka spowoduje u Ciebie spadek ochoty na seks, to nie warto od razu rezygnować z tej formy antykoncepcji. Warto udać się do lekarza i po prostu powiedzieć: Panie doktorze, mam problem. Odkąd biorę tabletki antykoncepcyjne, nie mam ochoty na seks! Lekarz ginekolog powinien wziąć to pod uwagę i zaproponować inne tabletki antykoncepcyjne. Nie ma jednak pewności, że kolejne nie będą powodowały spadku libido. Warto próbować, aż do skutku.

Czy jest skuteczna antykoncepcja nie obniżająca libido?

Kobiety, które zaczynają stosować antykoncepcję doustną, chcą też zazwyczaj poprawić wygląd swojej skóry i włosów. Lekarz ginekolog przepisuje w takim wypadku środki wykazujące działanie antyandrogenne. Za ich przyczyną poprawia się wygląd skóry, zmniejsza się wydzielanie sebum, włosy stają się ładniejsze, ale i zmniejsza się ochota na seks. Kiedy przez te hormony pojawia się spadek libido, to też należy się zastanowić, czy tabletki zostały właściwie dobrane? Pamiętajmy, że na zmianę tabletek decyduje się 43 procent kobiet stosujących tę metodę antykoncepcji. Brak obniżania libido jest jednym z kryteriów wyboru doustnej antykoncepcji hormonalnej dla 36 procent kobiet i 33 procent lekarzy ginekologów. Nasza wskazówka: z najnowszych badań nad lekami antykoncepcyjnymi wynika, że tabletki, które na przykład zawierają w swoim składzie octan chlormadinonu, nie powodują negatywnego wpływu na libido kobiety. Warto byś skorzystała z tej wiedzy i porozmawiała ze swoim lekarzem ginekologiem, by poznać jego zdanie na temat pigułek antykoncepcyjnych z tym składnikiem.

A może plastry antykoncepcyjne?

Pigułki pigułkami, a czy tak samo działają popularne plastry antykoncepcyjne? Plastry antykoncepcyjne podobnie jak tabletki zawierają syntetyczne hormony. Wybiera je dzisiaj 3% Polek, które chcą stosować antykoncepcję. Ta metoda ma mniej skutków ubocznych. Przede wszystkim aktywne związki nie dostają się do organizmu przez przewód pokarmowy, który w ten sposób jest chroniony. Jednak niektórym kobietom mogą przysparzać pewne problemy. Pojawia się brak 100 procent pewności i komfortu psychicznego. Istnieje bowiem ryzyko odklejania się plastra, co niesie ryzyko osłabionego działania antykoncepcyjnego. A stres z tym związany ma też olbrzymi wpływ na libido kobiece. W przypadku plastrów antykoncepcyjnych wpływ na popęd płciowy jest sprawą bardzo indywidualną. Jedne z kobiet skarżą się wręcz na zbyt duży wzrost libido, a i są takie przypadki, gdy libido spada. Nie ma więc i tutaj złotego środka. Przy uciążliwych wzrostach lub spadkach libido po plastrach, również warto zaczerpnąć specjalistycznej wiedzy lekarza ginekologa. Prawdopodobnie przepisze inne plastry.

Co robić w sytuacji spadku libido przy tabletkach?

Na spadek libido u kobiet mają wpływ też inne czynniki, nie tylko przyjmowanie środków hormonalnych. Aby zwiększyć chęć na seks, warto więc zadbać o zdrowy sen, mniejszą ilość stresu, a do swojej diety wprowadzić takie smakołyki jak czekoladę, chili, arbuzy, soki naturalne, orzechy i kawę… Kawa podobno jest bardzo silnym afrodyzjakiem… Już sam jej zapach może wywołać chęć na seks. Zrób rachunek sumienia, czy Twój tryb życia też nie przyczynia się w jakimś stopniu do spadków libido. Może warto coś w nim zmienić i cieszyć się chęcią na seks? My myślimy, że warto!

Share this post

Back to Blog